Haber

ABD’nin Kaliforniya eyaletinde halk yeni bir şiddetli yağmur ve fırtına konusunda uyarıldı.

ABD’nin Kaliforniya eyaletindeki yetkililer hafta sonuna doğru beklenen şiddetli yağmur ve fırtınalı hava konusunda halkı uyardı.

Meteorologlar, bir süredir özellikle eyaletin yüksek kesimlerinde devam eden kar fırtınasının ardından Kaliforniya’nın yeni bir hava dalgası altına gireceğini bildirdi.

San Francisco Körfezi ve Sacramento’nun da aralarında bulunduğu eyaletin orta ve kuzey bölgelerinde yaklaşık 16 milyon kişi sel uyarısı altında bulunurken, bugün ve yarın beklenen fazla yağış ve kar erimesinin sele neden olabileceği kaydedildi.

Ulusal Hava İddiaları Merkezi Twitter’da “Sierra Nevada’nın batı eteklerindeki akarsular ve akarsular, yağmur ve kar erimesinden kaynaklanan sellere karşı en savunmasız olacak” diye yazdı. Uyarısını paylaştı.

Yerel yetkililer, halkı en az iki hafta temel ihtiyaçlarını temin etmeye davet ederken, konut ve iş yerlerinin su baskınlarına karşı kum torbalarıyla önlem almalarını tavsiye etti.

Aralık ayından bu yana “Atmosferik nehir olayı” olarak adlandırılan şiddetli hava olaylarına maruz kalan Kaliforniya’da çok sayıda şiddetli yağmur ve kar fırtınası nedeniyle en az 18 kişi hayatını kaybetti.

Kaliforniya Valisi Gavin Newsom da, eyaletin büyük bölümünü etkilemeye devam eden kar fırtınasına karşı yürütülen çabaları desteklemek için geçen hafta olağanüstü hal ilan etti ve operasyonları desteklemek için Ulusal Muhafızları da görevlendirdiğini duyurdu.

Uzmanlar, tropik bölgelerden atmosferdeki sıcak havayı ve su buharını taşıyan binlerce kilometre uzunluğundaki dar nem bantları olan atmosferik nehirlerin, kıyıya çıktıklarında şiddetli yağmur ve kar yağışına dönüştüğünü belirtiyor.

habertuzla.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu