Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yenilenebilir enerji kapasitemizi sürekli artırıyoruz

ensonhaber.com

Dünya iklim kriziyle mücadele ediyor…

İnsan kaynaklı sera gazlarının atmosferde birikerek dünya genelinde ortalama sıcaklık ve iklim sistemlerinde değişikliklere neden olması sorunu son yıllarda daha da belirgin hale gelmiştir.

Büyük felaketleri de beraberinde getiren krizden en az hasarla çıkılması için çalışmalar yapılıyor.

Türkiye Ulusal Risk Kalkanı Modeli hazırlandı

Türkiye de krizden ve etkilerinden kurtulmak için bazı planlar yapıyor.

Bu kapsamda belirlenen hedef 2053 yılında sıfır emisyondur.

Aslında Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yasalaşacak olan İklim Kanunu ile çalışmaların hızlandırılması amaçlanıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün Dolmabahçe Ofisi’nden ‘Enerji ve İklim Konulu Büyük Ekonomiler Forumu’na canlı, eserler hakkında bilgi verdi.

Türkiye’nin afetlere karşı dayanıklı olması için Türkiye Ulusal Risk Kalkanı Modeli’ni hazırladıklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi: İnşallah bir yıl içinde hayatta kalanları huzur içinde yaşayacakları yeni evlerine kavuşturacağız” dedi.söz konusu.

Hedef 2053 yılına kadar sıfır emisyon

“Küresel dayanışma, iklim değişikliği, biyoçeşitlilik kaybı ve kirlilik olarak adlandırılan üçlü gezegen kriziyle mücadele etmenin çözümüdür.”Erdoğan, Türkiye’nin 2053 hedefinden bahsederken şunları söyledi:

erdoğan “Sıfır emisyon doğrultusunda hedeflerimizi ikiye katladık”söz konusu.

İklim yasası meclisten geçecek

Önümüzdeki dönemde İklim Yasası’nın Meclis’ten geçeceğinin de müjdesini veren Erdoğan, şöyle devam etti:

31. BM İklim Konferansı’na adaylığımızı ilan ederek buna değer verdiğimizi bir kez daha vurguladık. Küresel ısınmaya neden olan sera gazları ile ilgili çalışmalarımıza da devam ediyoruz. Türkiye, 2024 yılında Birleşmiş Milletler Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi 16. Taraflar Konferansı’na ev sahipliği yapacak. Sıfır Atık Projesi ile BMGK’da alınan kararla küresel olarak konunun içinde yer aldık. Eşimin başkanlığında bir danışma kurulu oluşturuldu. Değerli katkılarınız için teşekkür ederiz. Ortak evimiz olan dünyayı korumak için yeşil dönüşüm çalışmalarımız devam ediyor.

“Yenilenebilir enerji kapasitemizi yüzde 55’e çıkardık”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin yerli ve milli elektrikli aracı Togg’dan da bahsetti. “Kısa süre önce lansmanını yaptığımız elektrikli otomobilimiz Togg’u da bu hedefler kapsamında görüyoruz. Yenilenebilir enerji kapasitemizi toplam kurulu gücün yüzde 55’ine çıkardık. Kapasitemizi sürekli artırıyoruz. Bu konuda dünyada 12. sıradayız. Avrupa’da 5. sıradayız. Jeotermal kurulu güçte Avrupa’da birinci, hidroelektrikte Avrupa’da ikinci sıradayız. Türkiye olarak sürdürülebilir kalkınma analizi için çalışmalarımıza devam edeceğiz.”dedi.

kirazhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu