Ekonomi

SEC, kripto yatırımcılarına duyarlılık göstererek şok edici bir karar aldı

Investing.com – ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komitesi (SEC), iflas etmiş kripto şirketi BlockFi’nin kullanıcılarına daha hızlı ödeme yapması için değerli bir karar aldı.

saniyeYatırımcılara yapılacak ödemelerin maksimum düzeyde gerçekleştirilmesi ve hızlandırılması amacıyla, BlockFi’yeFaaliyetlerinden dolayı cezasından feragat etmeyi kabul etti.

SEC, iflas mahkemesine yaptığı açıklamada, iflas eden kripto borç verene uyguladığı cezadan kalan 30 milyon doları yatırımcılara ödeme yapılıncaya kadar talep etmeyeceğini açıkladı. Geçen yılın ilk çeyreğinde SEC, BlockFi’ye düzenleyici izin olmadan kripto kredi işini sunduğu ve sattığı için 50 milyon dolar para cezası verdi.

BlockFi bu cezayı kabul etti ve SEC ile anlaştıktan sonra miktarın bir kısmını ödedi. Ama önümüzdeki aylarda FTX’inAni çöküşü, ticari menfaatinin bulunduğu BlockFi’yi de derinden etkiledi ve şirket, Kasım 2022’de iflas ilan etmek zorunda kaldı.

BlockFi’nin iflas başvurusunda bulunmasının ardından SEC, alacaklarının genel teminatsız alacaklar olarak görülmesi gerektiğini savunarak hızla harekete geçti ve adını alacaklılar listesinin en başına yazdırdı. Bu, bireysel alacaklıların listenin en altında olduğu anlamına geliyordu.

Geçen ay New Jersey İflas Mahkemesi, BlockFi’nin kripto cüzdanlarında tutulan 300 milyon dolarlık fonun kullanıcılara geri ödenebileceğine karar verdi. Öte yandan şirketin iflas sürecini yöneten yetkililer, Temmuz ayında mahkemeye sunmak üzere yeni bir yeniden yapılandırma planı hazırladı. Bu planda BlockFi’nin FTX ve girişim sermayesi iştiraki Alameda’dan olan 1 milyar dolarlık alacağı vurgulanırken, bu meblağın tahsil edilmesi halinde alacaklıların fonlarını büyük ölçüde geri alabileceği ifade edildi.

Benzer bir süreci yöneten FTX kayyumu, şirketin K5 Global, Olympus Capital ve SGN Albany’den olan 800 milyon dolarlık alacaklarının tahsili için baskı yapıyor.

Author: Günay Caymaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu